mapa

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Spolky a kluby > Mladí hasiči

Mladí hasiči

video galerie - první video na stránkách :

  • Ledenice 2006 (autorka Elis Dušáková )pre_startem_stafet.3gp (omluvte sníženou kvalitu obrazu - je to nahrávané na telefon)

       Víte kdo jsou mladí hasiči a co dělají? Že ne? Tak to si musíte přečíst následující řádky.

        Když se řekne hasiči, představí si každý houkající hasičské auto a hasiče, který se snaží zachránit nějaký hořící objekt. Když se řekne mladý hasič, asi si vybavíte stejnou osobu pouze v mladším věku.  Nyní Vás ale vyvedu z omylu.

        My v Neplachově máme mladé hasiče ve dvou věkových kategoriích. Ve věku 6-10 let a 11-15 let. Jsou to děti, které chtějí svůj volný čas prožít trochu jinak. Třeba tak, že si půjdou zastřílet ze vzduchovky, naučí se vázat uzle nebo si budou vědět rady, když si kamarád poraní nohu nebo loket.

        A nyní vážně. V neplachovské organizaci SDH pracují děti po delší odmlce od roku 1996. Od školního roku 2000/2001 máme dvě družstva dětí, v kategorii    6-10 let mladší žáci a kategorii 11-15 let starší žáci.  Děti jsou zapojeny do celostátní hry „Plamen“. Skládá se  z podzimního branného závodu – tzv. závodu požárnické všestrannosti. Děti běží v neznámém terénu označenou tratí (asi 3 km) a plní různé úkoly (střelba ze vzduchovky, topografie, zdravověda, otázky z hasičské tematiky, vázání uzlů, šplh po vodorovném laně). V jarní části hry „Plamen“ se soutěží v technických disciplínách – štafeta požárních dvojic, štafeta 4 x 60 m, štafeta CTIF, útok CTIF a  požární útok. Všechny děti se nejvíce těší na požární útok. Požární útok je práce s „mašinou“ a hadicemi. Nabrat vodu a nastříkat do terče do 25 s. mohou opravdu jen děti, které se poctivě celoročně připravují. Je to takové vyvrcholení jejich přípravy. Štafeta 4 x 60 m  prověří, jak umíme běhat a překonávat překážky jako je kladina či bariéra. Ve štafetě požárních dvojic se ukáže, jak rychle dokážeme smotat hadice a zda si opravdu nepleteme pravou a levou stranu. Štafeta CTIF je  dlouhá 400 m a je rozdělená na 9 úseků, kde překonáváme různé překážky jako např. štafetový žebřík či lehkoatletickou laťku. Útok CTIF dokáže zamotat hlavu i dospělým, ale my ji hravě zvládneme. A víte co je zde nejtěžší? Nenechte se mýlit určováním technických prostředků, uzlováním nebo roztahováním hadic. Nejtěžší ze všeho je při tomto všem vůbec nepromluvit. To nemůžete kamarádovi říci, že to dělá špatně!  Všechny disciplíny jsou hodnoceny a výsledkem je součet pořadí ve všech disciplínách. Ta nejlepší družstva postupují do  vyšších kol - okresní, krajské či celorepublikové.

        Mimo přípravu na tyto soutěžní disciplíny hrajeme s dětmi  různé hry. Při  špatném  počasí  jsme nuceni zůstat v klubovně a vyrábíme různé dárky. Jezdíme i do kina a na celodenní výlety. Navštívili jsme již zámek v Jindřichově Hradci a Bechyni. Velmi zajímavá byla letošní návštěva bechyňského hasičského muzea.

        Z případných úrazů nemusí mít rodiče strach, jelikož členi mladého hasiče jsou pro činnost v tomto kroužku pojištěni u Hasičské vzájemné pojišťovny a u pojišťovny Generali.

Plamen 2004/2005

Kategorie starší žáci:

Seznam dětí:

                        Bednářová Jana  

                        Blažek Pavel

                        Dušák Lukáš

                        Dušáková Eliška

                        Jílková Zuzana

                        Mach Jaroslav

                        Machová Lenka

                        Mařík Jan